Pod tym hasłem odbyła się konferencja, która miała miejsce 24 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Było to pierwsze z dwóch wydarzeń tego dnia w ramach przedsięwzięcia zorganizowanego przez wojewodę Józefa Bryka, doktora Pawła Andrzeja Zielińskiego, kierownika Ośrodka Kształcenia Kadr Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz dr n. med. Jacka Bickiego, świętokrzyskiego konsultanta z dziedziny transplantologii klinicznej. Celem spotkania było propagowanie idei transplantologii oraz pokazanie, jakie korzyści płyną dla pacjentów z przeszczepiania narządów i tkanek oraz jak istotna jest społeczna akceptacja tego rodzaju leczenia.
Eksperci o transplantologii
W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim uczestniczyli lekarze różnych specjalności: anestezjolodzy, nefrolodzy, neurolodzy, neurochirurdzy, chirurdzy ogólni oraz koordynatorzy transplantacyjni, którzy zajmują się pobieraniem i przeszczepianiem narządów. Dr Paweł Zieliński i dr Jacek Bicki zaprezentowali dane statystyczne kieleckiej transplantologii, omówili proces przeszczepiania narządów i opowiedzieli o możliwościach rozwoju tej dziedziny medycyny w Kielcach. O znaczeniu idei transplantacji i o trudnych rozmowach z rodzinami dawców mówiła również Wiesława Saladra, koordynator transplantacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Osobiste historie i refleksje
Spotkanie było również okazją do wysłuchania historii osób, których życie zostało uratowane dzięki transplantacjom narządów. Głównymi gośćmi wydarzenia byli pacjenci po przeszczepach – wśród nich znalazł się znany aktor Piotr Polk, który podzielił się swoimi doświadczeniami i refleksjami po zabiegu przeszczepu nerki, który przebył dwa lata temu w Kielcach.
– Jestem najlepszym dowodem na to, że transplantacja to jest przyszłość medycyny i naszego życia, które może być przewrotne i starać się przerwać w najmniej nieoczekiwanym momencie. Transplantologia na szczęście zrobiła ogromny krok do przodu. Od nas wszystkich zależy, by wiedza o transplantologii dotarła do jak największej liczby ludzi. Ja też staram się być przekaźnikiem tej wiedzy– mówił Piotr Polk opowiadając o tym jak rok przed zdiagnozowaniem u niego choroby grał w znanym polskim serialu rolę transplantologa.
O walce z chorobą i zwycięstwie nad nią opowiadali także inni pacjenci: Pani Agnieszka Słoma i Pan Jerzy Sobierajski. W poruszających historiach swoich doświadczeń podkreślali, że otrzymanie narządu stanowiło „nowe otwarcie” w ich życiu, wyrażali swoją wdzięczność za otrzymany dar życia zarówno dawcom pozostającym bezimiennymi bohaterami, jak i lekarzom oraz całemu personelowi medycznemu.
„Świętokrzyskie Spotkanie Transplantologiczne”
Drugą część przedsięwzięcia stanowiło specjalistyczne szkolenie „Świętokrzyskie Spotkanie Transplantologiczne” dla lekarzy i koordynatorów transplantacyjnych organizowane w Hotelu Binkowski w Kielcach. Podczas wykładów i prelekcji uczestniczący w nim lekarze mieli możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami w transplantologii.
Organizatorzy zapowiedzieli, że było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie o tej tematyce. Szerszą relację z wydarzenia oraz wywiad z Piotrem Polkiem udzielony specjalnie dla „Eskulapa Świętokrzyskiego zaprezentujemy w najbliższym wydaniu naszego biuletynu.