„Przeszczep – radość życia”

Pod tym hasłem odbyła się konferencja, która miała miejsce 24 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Było to pierwsze z dwóch wydarzeń tego dnia w ramach przedsięwzięcia zorganizowanego przez wojewodę Józefa Bryka, doktora Pawła Andrzeja Zielińskiego, kierownika Ośrodka Kształcenia Kadr Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz dr n. med. Jacka Bickiego, świętokrzyskiego konsultanta z dziedziny transplantologii klinicznej. Celem spotkania było propagowanie idei transplantologii oraz pokazanie, jakie korzyści płyną dla pacjentów z przeszczepiania narządów i tkanek oraz jak istotna jest społeczna akceptacja tego rodzaju leczenia.

Eksperci o transplantologii

W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim uczestniczyli lekarze różnych specjalności: anestezjolodzy, nefrolodzy, neurolodzy, neurochirurdzy, chirurdzy ogólni oraz koordynatorzy transplantacyjni, którzy zajmują się pobieraniem i przeszczepianiem narządów. Dr Paweł Zieliński i dr Jacek Bicki zaprezentowali dane statystyczne kieleckiej transplantologii, omówili proces przeszczepiania narządów i opowiedzieli o możliwościach rozwoju tej dziedziny medycyny w Kielcach. O znaczeniu idei transplantacji i o trudnych rozmowach z rodzinami dawców mówiła również Wiesława Saladra, koordynator transplantacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Osobiste historie i refleksje

Spotkanie było również okazją do wysłuchania historii osób, których życie zostało uratowane dzięki transplantacjom narządów. Głównymi gośćmi wydarzenia byli pacjenci po przeszczepach – wśród nich znalazł się znany aktor Piotr Polk, który podzielił się swoimi doświadczeniami i refleksjami po zabiegu przeszczepu nerki, który przebył dwa lata temu w Kielcach.

– Jestem najlepszym dowodem na to, że transplantacja to jest przyszłość medycyny i naszego życia, które może być przewrotne i starać się przerwać w najmniej nieoczekiwanym momencie. Transplantologia na szczęście zrobiła ogromny krok do przodu. Od nas wszystkich zależy, by wiedza o transplantologii dotarła do jak największej liczby ludzi. Ja też staram się być przekaźnikiem tej wiedzy– mówił Piotr Polk opowiadając o tym jak rok przed zdiagnozowaniem u niego choroby grał w znanym polskim serialu rolę transplantologa.

O walce z chorobą i zwycięstwie nad nią opowiadali także inni pacjenci: Pani Agnieszka Słoma i Pan Jerzy Sobierajski. W poruszających historiach swoich doświadczeń podkreślali, że otrzymanie narządu stanowiło „nowe otwarcie” w ich życiu, wyrażali swoją wdzięczność za otrzymany dar życia zarówno dawcom pozostającym bezimiennymi bohaterami, jak i lekarzom oraz całemu personelowi medycznemu.

„Świętokrzyskie Spotkanie Transplantologiczne”

Drugą część przedsięwzięcia stanowiło specjalistyczne szkolenie „Świętokrzyskie Spotkanie Transplantologiczne” dla lekarzy i koordynatorów transplantacyjnych organizowane w Hotelu Binkowski w Kielcach. Podczas wykładów i prelekcji uczestniczący w nim lekarze mieli możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami w transplantologii.

Organizatorzy zapowiedzieli, że było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie o tej tematyce. Szerszą relację z wydarzenia oraz wywiad z Piotrem Polkiem udzielony specjalnie dla „Eskulapa Świętokrzyskiego zaprezentujemy w najbliższym wydaniu naszego biuletynu.

Udostepnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najświeższe informacje.

Najnowsze wpisy
Kategorie

Tu jest miejsce na Twoje ogłoszenie

Zadzwoń 41 362 13 81 wew. 14
Skip to content