Spotkanie autorskie z dr Ałbeną Grabowską

6 czerwca 2024 roku w Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie autorskie z Doktor Ałbeną Grabowską zorganizowane przez Zespół ds. Kultury ŚIL.

Doktor Ałbena Grabowska ma na swoim koncie 27 książek. Jedną z nich jest ekranizowana saga „Stulecie winnych” składająca się z trzech tomów. Jest też twórczynią libretta do musicalu, który zrealizowała Filharmonia Warmińsko-Mazurska pod batutą dyrektora Piotra Sułkowskiego, przy współpracy Tomasza Szymusia w zakresie muzyki oraz Daniela Wyszogrodzkiego w zakresie tekstów piosenek, a reżyserem spektaklu był Jerzy Połoński. Wieczór uświetnił mini recital pianistyczny Krzysztofa Polakowskiego, który wykonał własne aranżacje znanych motywów muzycznych (m.in. Where Do I Begin z Love Story).

Doświadczenia i refleksje na temat twórczości

Podczas spotkania, które miało charakter bezpośredniej rozmowy, autorka podzieliła się swoimi doświadczeniami twórczymi. Na spotkaniu z czytelnikami Doktor Ałbena Grabowska, opowiadała o swojej drodze literackiej i o tym, jak zrodził się pomysł na sagę „Stulecie winnych”. Przyznała, że początkowo pisała wspomnienia i książki dla dzieci, a dopiero po trzech powieściach zdecydowała się na większy projekt. Zdradziła, że chciała wypełnić lukę na rynku i zaoferować czytelnikom ciekawą historię wielopokoleniową, osadzoną w małej miejscowości pod Warszawą. Dodała, że łączyła w swojej sadze fikcję z faktami i postaci historyczne z wymyślonymi. Podkreśliła, że sukces pierwszego tomu sagi był dla niej ogromnym zaskoczeniem i motywacją do dalszego pisania. Zauważyła, że ekranizacja jej książek przyczyniła się do jeszcze większej popularności jej twórczości i do zainteresowania jej wcześniejszymi dziełami.

Jaka powinna być literatura?

Autorka wyraziła również swoją opinię na temat tego, jaka powinna być literatura. „Moim zdaniem, książki powinny mieć aspekt edukacyjny. Pochodzę z pokolenia, o którym się mówiło, że czytanie świadczy o dużej wiedzy. Teraz widzę wiele książek, które nie przyczyniają się do rozszerzania wiedzy o świecie ani o ludziach. Nie zgadzam się z takim podejściem. W moich książkach, nawet jeśli fabuła nie jest dla kogoś ciekawa, znajduje się jakaś wiedza – na przykład medyczna lub historyczna. Myślę, że wartość edukacyjna literatury powinna być ważna. To wynika z moich wspomnień ze szkoły. Miałam słabe nauczycielki historii, ale znakomite polonistki, więc historię znam lepiej z literatury niż z zajęć historii. Pisząc książki, pamiętam o tym„.

„O małpce, która spadła z drzewa”

W trzy lata po urodzeniu trzeciego dziecka na autorkę spadła informacja o autyzmie synka. Wtedy w sposób naturalny pojawiło się przewartościowanie życia, bo trzeba było rzucić wszystko i jeździć na terapię oraz badania. Na to nałożyły się kłopoty osobiste. I wtedy ratunkiem okazało się pisanie. Pod wpływem namowy anestezjolog Krystyny Zdziechowskiej (twórczyni portalu tacyjakja.pl) postanowiła napisać bajkę terapeutyczną o padaczce. I tak powstał książka „O małpce, która spadła z drzewa”. Życie osobiste w przypadku autorki zdaje się więc być swoistą inspiracją dla pomysłów twórczych. Kiedy starszy syn poprosił o napisanie dla niego książki, której bohaterem jest chłopiec, który wchodzi do gry komputerowej i przeżywa tam swoje przygody, autorce wpadł na myśl literacki pomysł, by jej akcję osadzić. Efektem tych pomysłów jest opowieść „Julek i Maja w labiryncie”.

Winni, Bułgaria i wróżka

Nie zabrakło również opowieści o bułgarskich korzeniach autorki i ich wpływie na jej świadomość i duchowość. Ałbena Grabowska nawiązała również do swojej zekranizowanej trzytomowej powieści „Stulecie Winnych”. Zapytana o wątki medyczne w swoich powieściach autorka stwierdziła, że stara się nie zapominać o tym, że wśród jej czytelników są nie tylko lekarze. Podkreśliła jednak, że wielką przyjemność twórczą sprawiło jej napisanie powieści „Doktor Bogumił”, „Doktor Anna” i „Doktor Zosia”.  Wspomniała również żartobliwie historię ze swojej wczesnej młodości, kiedy podczas pobytu u babci wróżka przepowiedziała jej karierę pisarską.

Podsumowanie

Twórczość bohaterki spotkania jest godna podziwu. Autorka wykazuje się artystycznym zróżnicowaniem i subtelnym odczuwaniem, nie tracąc przy tym skromności i serdeczności. Tę nadzwyczajność zauważyli również obecni na spotkaniu słuchacze, którzy licznie wzięli udział w wydarzeniu i zadawali wiele pytań. Po zakończeniu części oficjalnej można było otrzymać osobistą dedykację i podpis w książce autorki.

Udostepnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najświeższe informacje.

Najnowsze wpisy
Kategorie

Tu jest miejsce na Twoje ogłoszenie

Zadzwoń 41 362 13 81 wew. 14
Skip to content