Spotkanie wspomnieniowo-autorskie z Doktor Lucyną Rzepecką-Raczyńską

„Przychodzimy. Odchodzimy”.

Spotkanie wspomnieniowo-autorskie z Doktor Lucyną Rzepecką-Raczyńską

7 czerwca w Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej z inicjatywy organizatorów Zespołu ds. Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Zespołu ds. Kultury odbyło się spotkanie autorskie z zasłużoną dla świętokrzyskiej medycyny Doktor Lucyną Rzepecką-Raczyńską. Podczas spotkania autorka opowiadała o trudach powstawania książki „Przychodzimy. Odchodzimy”. Książka jest opowieścią o dziejach kresowych rodzin Raczyńskich, Rzepeckich, Tyszkowskich, Winiarzów, Krechowskich, Walewskich oraz Napadiewiczów de Więckowskich. W spotkaniu uczestniczyli licznie lekarze – członkowie naszej Izby oraz zaproszeni goście, dla których spotkanie z autorką stanowiło ważne wydarzenie kulturalne.

O autorce

Lucyna Rzepecka-Raczyńska przyszła na świat we Lwowie 7 marca 1938 roku. Po II wojnie światowej, 1945 roku, została przymusowo wysiedlona na tzw. Ziemie Odzyskane. W 1946 roku dołączył do nich z powrotem z emigracji w Wielkiej Brytanii ojciec autorki profesor Wit Rzepecki i cała rodzina osiedliła się w Zakopanem. Po rozwodzie rodziców w 1949 roku razem z matką i bratem zamieszkała w Sosnowcu. Tam też w 1955 roku zdobyła świadectwo dojrzałości. Medycynę studiowała w Krakowie. Wyszła za mąż za Janusza Raczyńskiego w 1960 roku, a od 1963 roku mieszka w Kielcach. Od 1 stycznia 1964 roku aż do przejścia na emeryturę była zatrudniona w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym na oddziale chirurgicznym, specjalizowała się w chirurgii dziecięcej i zajmowała stanowisko zastępcy ordynatora. Otrzymała medal Zasłużony Pracownik Służby Zdrowia.

Niezwykłe wspomnienia

20 lat skrupulatnego gromadzenia materiałów historycznych, wspomnień, zdjęć i dokumentów osobistych zaowocowało wydaniem w 2023 roku książki, która okazała się wielowątkowym zapisem niezwykłych dziejów rodów kresowych. W książce pojawia się ponad 500 nazwisk, a prezentowana w niej historia sięga do XVII wieku. Wspomnienia okraszane są niezwykłymi oryginalnymi fotografiami, listami, pocztówkami. To wręcz nieprawdopodobne, jak wielką pracą i zaangażowaniem musiała wykazać się autorka, aby stworzyć tak bogatą bazę informacji, z których, co warto podkreślić, każda została potwierdzona.

Wojenne tragedie, miłość i medycyna

Historia kresów jest skomplikowana. Każda próba nawiązań do nich w twórczości literackiej wiąże się z trudem zetknięcia się z dramatycznymi losami Polaków. Doktor Lucyna Rzepecka-Raczyńska w swojej książce pokazuje jednak również jego uroki. Wspomnienia imprez urodzinowych, radosne spotkania, zabawy sylwestrowe, toasty, piękne kobiety tamtych czasów i przystojni mężczyźni. Nie brak również wątków medycznych. Autorce bowiem od zawsze towarzyszyła medycyna. Jej ojciec prof. Wit Rzepecki był chirurgiem. Na łamach 200 stron tych wyjątkowych wspomnień zanurzamy się w niezwykłe historie, które spotkały lekarkę i jej najbliższych. Opowiada o zesłaniu na Sybir, o śmierci w Ostaszkowie, o życiu w Wiedniu, o realiach życia we Lwowie. Podczas spotkania autorka podkreśliła, że już po wydaniu książki pojawiły się nowe informacje, a przeszłość zdaje się coraz bardziej odsłaniać swoje tajemnice. Kunszt pisarski Doktor Lucyny Rzepeckiej-Raczyńskiej docenili również krytycy. Autorka otrzymała za nią nagrodę na XXXI Targach Książki Historycznej w Warszawie.

Kresów czar

Podczas wydarzenia bohaterka spotkania wraz z synem Tomaszem Raczyńskim opowiadali historię powstawania książki, prezentowali notatki i zdjęcia. W foyer autorka składała podpisy w książkach, a wszyscy obecni mogli posmakować kresowych przysmaków, które dzień wcześniej dotarły do Polski przesyłką z Ukrainy. Był kawior z jesiotra, sało (słonina w przyprawach), chleby miodowo-żytnie, sery i pierniki z makiem.  Nie zabrakło również wzruszających spotkań i rozmów. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że historia Polskich Kresów jest nadal żywa we wspomnieniach o naszych przodkach i że ciągle bije w niej nasze polskie serce.

Udostepnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najświeższe informacje.

Najnowsze wpisy
Kategorie

Tu jest miejsce na Twoje ogłoszenie

Zadzwoń 41 362 13 81 wew. 14
Skip to content