„Przychodzimy. Odchodzimy”.
Spotkanie wspomnieniowo-autorskie z Doktor Lucyną Rzepecką-Raczyńską
7 czerwca w Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej z inicjatywy organizatorów Zespołu ds. Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Zespołu ds. Kultury odbyło się spotkanie autorskie z zasłużoną dla świętokrzyskiej medycyny Doktor Lucyną Rzepecką-Raczyńską. Podczas spotkania autorka opowiadała o trudach powstawania książki „Przychodzimy. Odchodzimy”. Książka jest opowieścią o dziejach kresowych rodzin Raczyńskich, Rzepeckich, Tyszkowskich, Winiarzów, Krechowskich, Walewskich oraz Napadiewiczów de Więckowskich. W spotkaniu uczestniczyli licznie lekarze – członkowie naszej Izby oraz zaproszeni goście, dla których spotkanie z autorką stanowiło ważne wydarzenie kulturalne.
O autorce
Lucyna Rzepecka-Raczyńska przyszła na świat we Lwowie 7 marca 1938 roku. Po II wojnie światowej, 1945 roku, została przymusowo wysiedlona na tzw. Ziemie Odzyskane. W 1946 roku dołączył do nich z powrotem z emigracji w Wielkiej Brytanii ojciec autorki profesor Wit Rzepecki i cała rodzina osiedliła się w Zakopanem. Po rozwodzie rodziców w 1949 roku razem z matką i bratem zamieszkała w Sosnowcu. Tam też w 1955 roku zdobyła świadectwo dojrzałości. Medycynę studiowała w Krakowie. Wyszła za mąż za Janusza Raczyńskiego w 1960 roku, a od 1963 roku mieszka w Kielcach. Od 1 stycznia 1964 roku aż do przejścia na emeryturę była zatrudniona w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym na oddziale chirurgicznym, specjalizowała się w chirurgii dziecięcej i zajmowała stanowisko zastępcy ordynatora. Otrzymała medal Zasłużony Pracownik Służby Zdrowia.
Niezwykłe wspomnienia
20 lat skrupulatnego gromadzenia materiałów historycznych, wspomnień, zdjęć i dokumentów osobistych zaowocowało wydaniem w 2023 roku książki, która okazała się wielowątkowym zapisem niezwykłych dziejów rodów kresowych. W książce pojawia się ponad 500 nazwisk, a prezentowana w niej historia sięga do XVII wieku. Wspomnienia okraszane są niezwykłymi oryginalnymi fotografiami, listami, pocztówkami. To wręcz nieprawdopodobne, jak wielką pracą i zaangażowaniem musiała wykazać się autorka, aby stworzyć tak bogatą bazę informacji, z których, co warto podkreślić, każda została potwierdzona.
Wojenne tragedie, miłość i medycyna
Historia kresów jest skomplikowana. Każda próba nawiązań do nich w twórczości literackiej wiąże się z trudem zetknięcia się z dramatycznymi losami Polaków. Doktor Lucyna Rzepecka-Raczyńska w swojej książce pokazuje jednak również jego uroki. Wspomnienia imprez urodzinowych, radosne spotkania, zabawy sylwestrowe, toasty, piękne kobiety tamtych czasów i przystojni mężczyźni. Nie brak również wątków medycznych. Autorce bowiem od zawsze towarzyszyła medycyna. Jej ojciec prof. Wit Rzepecki był chirurgiem. Na łamach 200 stron tych wyjątkowych wspomnień zanurzamy się w niezwykłe historie, które spotkały lekarkę i jej najbliższych. Opowiada o zesłaniu na Sybir, o śmierci w Ostaszkowie, o życiu w Wiedniu, o realiach życia we Lwowie. Podczas spotkania autorka podkreśliła, że już po wydaniu książki pojawiły się nowe informacje, a przeszłość zdaje się coraz bardziej odsłaniać swoje tajemnice. Kunszt pisarski Doktor Lucyny Rzepeckiej-Raczyńskiej docenili również krytycy. Autorka otrzymała za nią nagrodę na XXXI Targach Książki Historycznej w Warszawie.
Kresów czar
Podczas wydarzenia bohaterka spotkania wraz z synem Tomaszem Raczyńskim opowiadali historię powstawania książki, prezentowali notatki i zdjęcia. W foyer autorka składała podpisy w książkach, a wszyscy obecni mogli posmakować kresowych przysmaków, które dzień wcześniej dotarły do Polski przesyłką z Ukrainy. Był kawior z jesiotra, sało (słonina w przyprawach), chleby miodowo-żytnie, sery i pierniki z makiem. Nie zabrakło również wzruszających spotkań i rozmów. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że historia Polskich Kresów jest nadal żywa we wspomnieniach o naszych przodkach i że ciągle bije w niej nasze polskie serce.