20 maja ważny termin dla lekarzy prowadzących działalność gospodarczą

Lekarze prowadzący praktykę lekarską, którzy są opodatkowani na skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, do 20 maja muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej należy wykazać w deklaracji ZUS DRA za kwiecień. W terminie do 20 maja należy również uregulować ewentualną niedopłatę wynikającą z rozliczenia. Jeżeli z rozliczenia składki zdrowotnej wynika, że została ona nadpłacona rozliczający ją mogą wystąpić z wnioskiem o jej zwrot na swój rachunek bankowy. Aby uzyskać zwrot nadpłaty należy poza dokonaniem rozliczenia spełnić dwa obligatoryjne warunki:

• na swoim koncie płatnika nie może istnieć zaległość (np. z tytułu niezapłaconych składek lub nienależnie pobranych świadczeń ZUS, co do których zwrotu został on zobowiązany),

• wniosek o zwrot musi zostać złożony w odpowiednim terminie.

W przypadku niespełnienia pierwszego z wymienionych warunków kwota nadpłaty zostanie zaliczona na poczet istniejących zaległości, natomiast w przypadku drugiego na poczet przyszłych należności z tytułu składek ZUS. Wniosek o zwrot nadpłaty można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem konta ZUS PUE w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 maja.

Udostepnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najświeższe informacje.

Najnowsze wpisy
Kategorie

Tu jest miejsce na Twoje ogłoszenie

Zadzwoń 41 362 13 81 wew. 14
Skip to content