Ważne zmiany w realizacji wybranych recept od 1 lipca 2024

Od 1 lipca 2024 r. nadchodzą ważne zmiany dotyczące realizacji wybranych recept. Niektóre recepty wystawione przez lekarza według starych schematów będą automatycznie odrzucane. Ale o jakie recepty chodzi? I co to konkretnie oznacza dla pacjentów?

Zmiany w receptach rocznych od 1 lipca 2024. O co chodzi?

Wejście w życie nowych zasad 1 lipca 2024 r. to efekt wcześniejszych zmian dotyczących wystawiania i realizacji recept rocznych. Od 1 marca 2024 r. zmienił się sposób, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku. Nowa regulacja uniemożliwiła pacjentom wykupienie za jednym razem leku na cały rok. Farmaceuta może wydać lek pacjentowi na maksymalnie 120 dni. Kolejną partię leku ma prawo wydać dopiero po upływie 90 dni.

Zmiany w receptach rocznych. Okresy przejściowe

Pierwotnie recepty roczne miały być wystawiane wyłącznie według nowych schematów od 1 kwietnia 2024. Jednak Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres przejściowy do 8 maja. Po tym terminie system informatyczny miał odrzucać próby zapisu e-recepty rocznej według dotychczasowego schematu dawkowania. Okazało się jednak, że tuż przed tym terminem resort zdrowia skierował do konsultacji publicznych rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie recept, które ponownie przedłużyło okres przejściowy – tym razem do 30 czerwca 2024 roku. Tym samym lekarze zyskali kolejne tygodnie na dostosowanie oprogramowania do nowych wymogów.

Blokada recept od 1 lipca. Co to znaczy dla pacjentów?

Powyższe zmiany nie oznaczają, że pacjenci, którzy korzystają z rocznych recept, powinni cokolwiek robić. To lekarze są zobligowani do dostosowania swojego oprogramowania gabinetowego do nowych reguł.

Udostepnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Skip to content