Lekarze ze Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej Wspierają XVIII Edycję Akcji
Historia Kampanii „Biała Wstążka” w Kielcach
Od kilkunastu lat, w okresie od 25 listopada do 10 grudnia, w Kielcach trwa kampania społeczna „Biała Wstążka”. Jest to inicjatywa, która z powodzeniem zwiększa świadomość społeczną na temat przemocy domowej wśród mieszkańców miasta. Daty te nieprzypadkowo korespondują z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” oraz z Dniem Praw Człowieka.
Kampania „Biała Wstążka” jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, a w Kielcach nieprzerwanie od 2007 roku. Jest to działanie wynikające z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Kielcach, w obszarze pn.: Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna. Celem kampanii jest kierowanie edukacyjnego przesłania do społeczeństwa, rodzin, profesjonalistów oraz przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
Różnorodna tematyka kampanii
Dotychczasowe edycje kampanii poruszały szeroki zakres tematyki związanej z przemocą domową. Skupiały się m.in. na sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie, sprawców przemocy, świadków przemocy (najczęściej dzieci) oraz na problemach osób starszych. Kampanie te omawiały także skutki zdrowotne i psychospołeczne przemocy, aspekty prawne oraz współpracę interdyscyplinarną służb pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.
Tradycje i wyróżnienia
Od 2010 roku tradycją stało się wręczanie statuetki „Białej Wstążki” osobie, która ma znaczące osiągnięcia w budowaniu systemu przeciwdziałania przemocy domowej w Kielcach. Od 2011 roku wyróżniani są także „Liderzy Dobrych Praktyk” – osoby, które aktywnie pomagają rodzinom dotkniętym przemocą.
Hasła Kampanii „Biała wstążka”
2007 – Wspólnie przeciw przemocy – wspólnie zrobimy więcej
2008 – Kocham, lubię, szanuję, nie biję
2009 – Interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemu przemocy w rodzinie
2010 – Przemoc w rodzinie wobec osób starszych
2011 – Psychospołeczne aspekty zdrowia rodziny
2012 – Prawne aspekty przemocy w rodzinie
2013 – Dziecko a dorosły w sytuacji przemocy w rodzinie
2014 – Role instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
2015 – Profilaktyka przemocy w rodzinie – pomoc sprawcom
2016 – Od 10 lat razem przeciw przemocy w rodzinie
2017 – Dziecko – kocham, lubię, szanuję, nie biję
2018 – Senior – kocham, lubię, szanuję, nie biję
2019 – Kielce przeciw przemocy
2020 – Reaguj na przemoc w rodzinie
2021 – #DziecisąWażne*
2022 – Razem przeciw przemocy w rodzinie
2023 – #byćMężczyzną
2024 – #PomagamLeczęRatuję
Aktywne zaangażowanie Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej
W tegoroczną kampanię aktywnie zaangażowali się lekarze i lekarki naszej Izby. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w konferencji inaugurującej w Auli Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zatytułowanej „Rola ochrony zdrowia w systemie przeciwdziałania przemocy domowej”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.:
- lek. Danuta Barańska*, która omówiła temat „Przemoc domowa w praktyce lekarskiej”,
- dr Aleksandra Gładyś-Jakubczyk* z wykładem „Przemoc domowa a okres prenatalny w rozwoju człowieka”.
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia i wspólnie działać na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Dziękujemy wszystkim prelegentom za ich cenne wystąpienia i uczestnikom za obecność. Razem możemy więcej.
O kampanii przeczytać można na https://mopr.kielce.pl/kampania-biala-wstazka/