Ustawą z dnia 27 listopada 2024roku o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024r. poz. 1847) zmienione zostały przepisy ustawy z dnia 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej między innymi w zakresie wydłużenia terminu odbycia kursu z zakresu medycyny rodzinnej przez lekarzy posiadających specjalizacje w dziedzinie chorób wewnętrznych lub pediatrii. Ustawodawca przedłużył ten termin do dnia 31 grudnia 2026 roku.
Ponadto zgodnie z art. 6 ust.1 znowelizowanej ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej lekarz POZ to lekarz, który:
1) posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
2) odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
3) posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
4) posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej
– z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo który wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, wybrany przez świadczeniobiorcę zgodnie z art. 9. ust.2
Lekarzem POZ jest także lekarz:
1) posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub
2) posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych
– udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2026 r., pod warunkiem ukończenia kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, z zastrzeżeniem art.14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172).
Obowiązek ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 i ust. 2, nie dotyczy lekarzy, którzy przez okres co najmniej dziesięciu lat udzielali świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarzy zgłoszonych do NFZ jako lekarz POZ i przyjmujący deklaracje wyboru przez okres co najmniej 10 lat. Izby lekarskie nie zostały upoważnione do wydawania tym lekarzom jakichkolwiek zaświadczeń w tym zakresie.
Jednocześnie ustawodawca zachował dla lekarzy tzw. prawa nabyte na podstawie art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r.,166, poz. 1172), tj. osoby, które pracowały w POZ przed dniem 29 września 2007 r. i jednocześnie posiadały na ten dzień:
- specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub
- specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, lub
- co najmniej 10-letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (niezależnie od posiadanej specjalizacji)
nie muszą odbywać kursu z zakresu medycyny rodzinnej w celu zachowania statusu lekarza POZ . Ci lekarze mogą ubiegać się o uzyskanie od właściwej okręgowej rady lekarskiej zaświadczenia potwierdzającego posiadanie prawa do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zatem terminem dla oceny obowiązku odbycia kursu z zakresu medycyny rodzinnej w przypadku praw nabytych jest status lekarza POZ na dzień 29 września 2007 r.