W dniu 14 lutego 2025 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Znowelizowany przepis art. 43a ustawy zmienia dotychczasowe ograniczenia w wystawianiu recept na leki z oznaczeniem „S”, czyli leki bezpłatne dla seniorów od 65. roku życia i dzieci do 18. roku życia.
Dotychczas recepty takie mogli wystawiać lekarze pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej , lekarze pracujący w szpitalach i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w ramach NFZ
oraz lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu albo dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa. Lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) lub lekarz w szpitalu po zakończeniu pobytu pacjenta w nim mogli wystawić taką receptę tylko elektronicznie.
Natomiast zgodnie z nowym brzmieniem art. 43a ww. ustawy, receptę wystawiać będzie mógł każdy lekarz i lekarz dentysta uprawniony do wystawiania recept refundowanych. Oznacza to, że recepty takie będą mogli obecnie wystawiać m.in.:
- lekarze udzielający świadczeń w ramach dowolnych umów z NFZ, w tym opiece hospicyjnej, psychiatrycznej, rehabilitacji;
- lekarze udzielający świadczeń komercyjnych;
– lekarze aktywni zawodowo wystawiający receptę pro auctore lub pro familae;
– lekarze dentyści (w zakresie schorzeń wchodzących w zakres ich prawa wykonywania zawodu).
Zatem pacjent uprawniony do bezpłatnego leku będzie mógł otrzymać receptę na ten lek od lekarza w POZ, AOS i po zakończonym leczeniu szpitalnym – bez względu na postać recepty elektroniczną czy papierową. Będzie także mógł otrzymać ją od lekarza przyjmującego prywatnie, który nie ma podpisanej umowy z NFZ.